Zašto opasni asteroidi naglo postanu bezopasni? Hoće li 2024 YR4 biti drugačiji?

Zašto opasni asteroidi naglo postanu bezopasni? Hoće li 2024 YR4 biti drugačiji?

Asteroid 2024 YR4 prijeti udarom u Zemlju za 8 godina. Zašto astronomi ne paničare?

Nekoliko dana prije isteka 2024. godine, NASA-in robotski teleskop ATALS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) u Čileu otkrio je omanji asteroid kako se udaljava od Zemlje. Dobio je automatizmom naziv 2024 YR4. Kada se otkrije novi asteroid, u praćenje se uključuje niz opservatorija širom svijeta da prikupe još mjerenja za odrediti putanju. U ovom slučaju ispalo je da postoji mogućnost udara u Zemlju 22. prosinca 2032., no greška je bila velika, trebalo je još promatranja. Međutim, ona su 25. siječnja 2025. podigla vjerojatnost na 0.9% (tj, 1:110). Par dana kasnije to je poraslo na 1.2% (tj. 1:83). Interes astronoma se povećavao, ali asteroid se udaljava od Zemlje i sve teže ga je detektirati. Dana 7. veljače vjerojatnost je porasla na 2.3% (tj. 1:44), a 18.veljače na 3.1% (1:32). Sada se čeka njegov povratak u blizinu Zemlje 2028. godine kada će mu se još preciznije odrediti putanja. Iako se ovo čini kao izuzetno zabrinjavajuće, po kriterijima astronoma ovo je još uvijek samo u domeni njihovog interesa, bez potrebe da se alarmira javnost. Štoviše, očekivanje je da će vjerojatnost pasti na nula jednom kada se prikupi dovoljno preciznih mjerenja.

Zašto se to dešava? Ako gledate auto iz velike udaljenosti, lako ćete uočiti miče li se lijevo-desno, ali teško ćete procijeniti koliko se pomaknuo od vas ili prema vama. Isto tako je kada snimamo asteroide. Iz gibanja u odnosu na pozadinske zvijezde, astronomi određuju kako asteroid putuje kroz Sunčev sustav. Ali pritom postoji pogreška mjerenja, a to sa sobom povlači i posljedicu da je pogreška izračuna njegovog budućeg položaja to veća što gledamo dalje u budućnost. 

Ako je putanja takva da asteroid povremeno prolazi blizu Zemlje, pogreška mjerenja može stvoriti situaciju da se u izračunima mogućih budućih putanji asteroida pojavljuju i rješenja u kojima putanje završavaju udarom u Zemlju. Astronomi si u takvim situacijama daju više truda, prikupe dodatna mjerenja, smanje pogrešku mjerenja brzine i položaja asteroida i precizniji izračuni onda pokažu da udara u Zemlju neće biti. Međutim, što ako Zemlja i dalje presijeca neke moguće putanje asteroida? Kod 2024 YR4 je brzina poznata unutar 0.35 m/s, iako mu je brzina čak 13,260 m/s prilikom prolaska blizu Zemlje, ali to ipak nije dovoljno precizno. 

Zamislite da ispaljujete 1,000 strelica u metu. I loši ste, strelice lete posvuda, i samo jedna završi u centru mete. To znači da je vjerojatnost da pogodite centar 1:1000, tj. 0.1%. Ali onda postanete precizniji, i strelice se sada zabadaju bliže centru. Zahvaljujući tome sada imate 10 od njih u centru, što je vjerojatnost 1:100, tj. 1%. Na isti način astronomi „ispucavaju“ moguće putanje asteroida u budućnost i s većom preciznošću mjerenja uočavaju da raste vjerojatnost udara u Zemlju. 

Iz takve situacije nema izlaza nego li biti još precizniji, prikupiti još više mjerenja. A time vjerojatnost udara u Zemlju može još više rasti. I tada, jednog dana mjerenja postaju dovoljno precizna da putanje više gotovo niti ne uključuju Zemlju. Vjerojatnost tada naglo padne efektivno na nulu. I sada se postavlja pitanje: u kojem trenutku je potrebno alarmirati javnost jer vjerojatnost udara postaje zabrinjavajuća? Što je uopće zabrinjavajuća vjerojatnost u ovoj igri živaca? Što ako prečesto alarmirate javnost prerano, i onda vas više nitko ne uzima ozbiljno jer ispada da opasnosti ipak nije bilo. Hoće li vas uzeti za ozbiljno kada neki asteroid bude uistinu toliko opasan da se nešto treba poduzeti? 

Astronomi su stoga uveli nešto što se zove Torino skala i služi u komunikaciji prema javnosti ozbiljnosti opasnosti od udara asteroida (https://en.wikipedia.org/wiki/Torino_scale ). Skala uzima u obzira dva parametara: kolika je vjerojatnost udara, te kolika je procjena energije udara. Ako je to neka omanja stijena koja će izgorjeti visoko u atmosferi, nema pretjerane brige. Ali ako može nanijeti štetu na tlu, onda treba upozoriti javnost. Opasnost na Torino skali od 1 do 4 predviđa da je asteroid još uvijek prvenstveno od interesa astronoma kojima je zadatak pratiti ga i prikupiti što više mjerenja. Kada opasnost dosegne 5 tada je potrebno upoznati državne vlasti sa situacijom i upozoriti ih da krenu pripremati se za mogući porast opasnosti i što bi to sa sobom donosilo. Tek vrijednosti od 8 do 10 na toj skali znače sigurni udar, a vrijednosti 5 do 7 su samo različite razine alarmiranja javnosti o tome što se treba poduzeti ako asteroid dosegne skalu 8.

Asteroid koji je bio dosegao najveću vrijednost na Torino skali je Apophis i to je bilo 4 u prosincu 2024. Tada je dosegao vjerojatnost udara od 2.7% (1:37) u travnju 2029., ne bi li onda istog dana vjerojatnost pala na nulu (bezopasan). Asteroid 2024 YR4 je trenutno na razini 3, iako ima veću vjerojatnost nego što je imao Apophis, ali je manje veličine i time predstavlja manju energiju udata (Apophis ima 450×170 metara). To ne znači da nismo otkrili asteroide koji su udarili u Zemlju (točnije rečeno, u Zemljinu atmosferu). Zadnjih godina bilo je čak 11 slučajeva gdje su asteroidi detektirani prije udara, od toga 4 prošle godine, ali svi su bili premaleni (manji od 7 m) da bi preživjeli let kroz atmosferu, pa stoga nisu uopće bili narasli na Torino skali. 

No 2024 YR4 je drugačiji. Iako ne znamo puno o tome kakav je to točno asteroid, procjena njegove veličine je 40 do 100 m. To daje procjenu energije udara od 8 megatona do 50 megatona (tolika je bila najjača nuklearna eksplozija ikada – Car bomba 1961. godine). To bi bila destrukcija na lokalnoj razini, ali kolika točno ovisi i o tome je li asteroid metalni (manje vjerojatno) ili kameni. Metalni bi se probio do tla i napravio krater poput Meteor kratera u Arizoni. Ako je stjenovit, vjerojatno bi sličilo Tunguska eksploziji iz 1908. U oba slučaja to je kapacitet za razoriti veliki grad. 

O asteroidima, kometima i meteorima možete čitati i u našem časopisu Vega Horizonti na https://advega.hr/casopis/

Korisni linkovi: 

Rizik od udara: https://cneos.jpl.nasa.gov/sentry/details.html#?des=2024%20YR4

Orbita: https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=2024%20YR4&view=VOP

Torino skala: https://en.wikipedia.org/wiki/Torino_scale 

Koridor rizika od mogućeg udara asteroida 2024 YR4 na dan 22. prosinca 2032. (Daniel Bamberger / Wikimedia, CC BY-SA)

Slike otkrića asteroida 2024 YR4 (Credit: Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System)

Kako preciznost mjerenja putanje asteroida raste, tako raste i vjerojatnost udara u Zemlju tako dugo dok u jednom trenutku moguće putanje promašuju Zemlju.

 

Orbita asteroida 2024 YR4 (NASA: Small-Body Database Lookup)